ניתאי וייס

התסמינים הגופניים הנפוצים ביותר בחרדות

למה אנחנו מרגישים את התסמינים האלה?

בואו נבין משהו לגבי חרדות. חרדה זה פחד קיצוני לסיטואציה שלרוב לא באמת מסוכנת. לדוגמא אתם עלולים לחשוב לעצמכם, יש לי דפיקות לב חזקות אולי יש לי התקף לב? או הכאב ראש הזה לא עובר אולי יש לי גידול במוח? או בכלל מה יקרה אם אצא מהבית והחרדה תעלה לי? אולי יקר לי משהו בנהיגה? מה אם המטוס יתרסק?

יש מגוון רחב של סיבות לחרדות אבל מה שחשוב שתבינו זה שלא נולדתם עם חרדות. לא נולדתם עם האמונה "אולי יש לי התקף לב" זה משהו שרכשתם במהלך

חרדה זה בסך הכל הרגלי חשיבה והתנהגות שלמדתם במהלך החיים.

אז אם עולה לנו מחשבה מפחידה וקיצונית לאיזה סיטואציה הגוף חייב להגיב כדי להכין אותנו להתמודד ולשרוד. תזכרו המטרה מספר 1 של המוח זה שנשרוד והוא עושה את זה בכל דרך אפשרית כמו להציג בפנינו את המקרה הכי גרוע.

תחשבו על זה ככה, אם בתקופת האדם הקדמון הגיע אריה לתקוף אותנו היינו חייבים להגיב, חייבים לברוח או להילחם. כדי לעשות את זה המוח גרם לזה שאנדרנלין יופרש לגוף כדי שיהיה לנו אנרגיה או שכמות גדולה יותר של גלוקוז וחמצן יגיעו לשרירים ככה שנוכל להגיב בהתאם.

בגלל המנגנון ההשירדותי הזה למוח שלנו יש יכולת מדהימה: כל מחשבה או תמונה שיש לכם בראש יש תגובה פיזית וריגשית בגוף.

לכן כשאתם מפחדים, חושבים על מחלה או הפחד שידחו אותכם או כל דבר אחר שמפחיד אותכם הגוף יגיב כדי להתמודד, הוא יפריש יותר קורטיזול (הורמון הלחץ) והוא יפריש יותר  אנדרנלין, הוא יפחית את פעילות מערכת העיכול כדי לגרום לכם לשרוד! גם אם זה לא הכי יעיל לתקופה של המאה 21 שאנחנו כבר לא נלחמים באריות.

תחשבו על זה ככה, יש לנו מעל ל60,000 מחשבות ביום ורובן שליליות, אפשר להבין למה אנחנו חווים חרדות לפעמים.

במאה 21 הגוף שלו כבר רגיל ללחץ כרוני ולתגובת הילחם וברח בלי שום סיבה אמיתית.

התסמינים הגופניים משתנים מאדם לאדם

כל אדם הוא שונה ולכן גם כשאנחנו חווים חרדות אנחנו מרגישים אותן שונה. כמובן שיש את התסמינים הנפוציים שרובנו מרגישים ועל זה נדבר בפוסט אך אם יש לכם תסמינים אחרים זה נורמלי לחלוטין, המטרה זה שתסכימו לעבוד על עצמכם ותעזרו לעצמכם להתגבר על זה ולחיות חיים טובים לצד החרדות.

הרבה אנשים שואלים אותי "יש לי (תסמין מסוים) האם זה נורמלי לחרדה?".

אתם נורמליים, איך שאתם וכמו שאתם, יש כל כך הרבה סוגים של תסמינים ודרכים שהגוף יכול להגיב ללחץ וחרדה, תזכירו לעצמכם שאתם נורמליים. אתם לא היחידים שחווים חרדות, זה דבר כל כך נפוץ היום.

חוסר תיאבון

חרדה יכולה להשפיע על כל מערכת העיכול שלנו. תסמינים כמו בחילה, צורך ללכת לשירותים כל הזמן, שלשולים, חוסר תיאבון (אני הרגשתי בושה ואשמה שאין לי תיאבון, פחדתי מה אחרים יגידו שיראו שאני לא אוכל).

דפיקות לב מועצות וחזקות

חרדה מפעילה את מערכת העצבים הסימפתטית שאחראית על מנגנון הילחם וברח – מנגנון הלחץ בגוף. התגובה למנגנון הזה באה לידי ביטוי בהפרשת אנדרנלין וגורמת ללב לדפוק מהר יותר כדי להתמודד עם הסיטואציה "המסוכנת". כל פעם שחוויתי חרדה הרגשתי קודם כל את הלב שלי מתחיל לדפוק חזק ומה, זה היה התסמין הראשון שלי. התסמין הזה מאוד מתאים לאנשים שחווים חרדת בריאות.

קושי בנשימה או נשימה מועצת

חרדה יכולה לגרום לשינויים בנשימה שלנו. כשאנחנו לחוצים הנשימה בדרך כלל רדודה ומבית החזה, אנחנו אפילו מרגישים קושי בנשימה כי השרירים בחזה תפוסים כדי לשמור על האיברים הפנימיים. התסמינים האלה משתנים מאדם לאדם ויכולים להיות קושי בנשימה או נשימה מועצת ומהירה.

אינסומניה (קושי בשינה)

המצב המעורר הזה שאנחנו נמצאים בזמן חרדות יכול להקשות עלינו להירדם, לפעמים פשוט החשיבה הטורדנית כל כך מלחיצה שכל מחשבה קטנה מכניסה שוב אותנו לחרדה ככה שאנחנו לא באמת יכולים להירדם. אני לילות שלמים לא נרדמתי, הייתי קם מהמיטה לעשות סיבוב או להתיישב על המיטה כשאני מרגיש עצוב שאני לא מצליח להתמודד.

זיעת יתר

עם דפיקות לב מועצות יותר, זיעה זה עוד אחד מהתסמינים של מנגנון הלחץ הילחם וברח, הזיעה נועדה לעזור לגוף להיתקרר בזמני לחץ.

יובש בפה

מנגנון ההילחם וברח גורם לעיתים להפרשה נמוכה יותר של רוק בפה כמו שנשימה מהפה בזמן חרדה יכולה לגרום לתחושה שהפה לנו יבש.

צפצופים באוזניים

הרבה פעמים כשהלחץ דם עולה ומנגנון הלחץ הילחם וברח פועל בגלל חרדה אנשים חווים סוג מסוים של טינטון או צפצופים באוזניים. כשאנחנו בזמן חרדה הפוקוס שלנו יכול להשתנות ולשים לב לתחושות קיימות בגוף כמו התחושה של צפצופים באוזניים. כשאני חוויתי חרדות הייתי שומע בלילה את הצפצופים האלה, כל פעם שהחרדה הייתה מתחילה הצפצופים היו חזקים יותר ומורגשים יותר, הייתי נלחץ כשהתסמינים האלה היו מתחילים.

כאבי ראש ושרירים תפוסים

כשהגוף נכנס ללחץ הוא הרבה פעמים גורם לשרירים תפוסים כדי להגן על איברים פנימיים שיש לנו, כשאנחנו תפוסים הרבה פעמים גם אנחנו גורמים לתסמינים נפוצים כמו כאבי ראש וכדומה.

החרדה מהחרדה

כשאני חוויתי 4 שנים של הפרעת חרדה כללית חוויתי מה שנקרא החרדה מהחרדה. בשלב מסוים כשאנחנו חווי ם חרדות להרבה זמן אנחנו יכולים להתחיל לפחד מהתסמינים עצמם, לפחד מלחוות חרדה.

חשוב להזכיר שזה נורמלי אך חשוב גם לעזור לעצמנו להתמודד ולהרגיש טוב יותר.

היום אין לי יותר התקפי חרדה, היום אני מרגיש יותר טוב מאי פעם, בטוח בעצמי, רגוע, יודע לעזור לעצמי להרגיש טוב ולחיות את החיים שלי.

הגעתי למקום שלי היום בעזרת חשיפה להמון תחומי טיפול כמו CBT,NLP, מיינדפולנס, סילבה, דמיון מודרך ועוד.

אם אתם מרגישים ששום דבר לא עוזר לכם הנה הפתרון בשבילכם, תרשמו לאתגר חרדת בריאות מתגלה – אתגר של 5 ימים ללא עלות שעזר כבר למאות אנשים להרגיש טוב יותר.

באתגר אני מעביר טכניקות יעילות ומוכחות שעזרו לי להתגבר על חרדות לחלוטין. הרשמה לאתגר היא ללא עלות ותאמינו לי שאני אומר את זה היא תשנה לכם את החיים אם תסכימו לתרגל ולעבוד על עצמכם.

או מלאו את הפרטים למטה